Žena je jako naložený vagón aneb Já musím

Možná si říkáte, že by to bylo fajn začít podnikat. Moc dobře znám ty pocity, kdy jsem před stejnou otázkou sama stála. Byly to okamžiky plné nadšení a zároveň strachu. Zvládnu to? Je vhodná doba? Budu mít dostatek času na dítě, manžela a taky na sebe? 

Musím říct, že tahle rozhodnutí nejsou snadná. Každý má určité představy o tom, jak to všechno bude vypadat. Osobně mám ráda vize, ale je fakt, že realita bývá často úplně jiná, než byla vysněná představa.

Znát sama sebe vám ulehčí život

Po zkušenosti své a po tom, co jsem za život viděla kolem sebe, je moc důležité znát sama sebe. Poznat své strachy, podívat se na to, jestli si dokážu udržet určité mantinely od přesvědčení „já musím“.

„Musím“ je stav, kdy se dostáváte do role oběti. K něčemu nebo kvůli někomu se do něčeho nutíte, i když vám vnitřní hlas velí: „Ne ne, to pro tebe není dobré!“

Určitě to dobře znáte. Děláme to tak ve vztazích i v práci. Potíž je v tom, že si často neuvědomujeme, jak záludné to je. Někdy si řeknete, že to děláte pro klid, ale jisto jistě to klid nepřinese.

Nepřehlédněte vnitřní hlas

U podnikání je vnitřnímu hlasu důležité naslouchat, protože se vám může stát (a to i v době, kdy se vám daří), že samým nadšením z toho, jak všechno běží, uděláte kroky a rozhodnutí, kterými na sebe nahromadíte další musím a stojí to pak mnoho sil.

Například na sebe navalíte další zakázky a závazky, protože to teď právě skvěle běží, ale postupně se pod tíhou toho všeho dostáváte do vyčerpání. Prvotní nadšení z toho, co všechno jste dokázala se pomalu rozpouští, jako sněhulák v teplém počasí a vy si postupně uvědomujete, že jste to přestřelila. Máte toho moc! Práce se stává dřinou, které vás přestává bavit a naplňovat.

Ale já jsem zodpovědná

Pocit a takové to našeptávání z vaší hlavy, že musíte splnit vše, co jste slíbila, protože jste zodpovědná, vám pomalu, ale jistě podlamuje nohy. Myslím, že to zná každá žena. A řekněte sama, kolikrát bylo ze 100 musím pozitivním chvilek, které byste si znovu zopakovala? Neznamená to, že nic v životě nemusíte, ale je dobré vědět, že přesvědčení, že vše jen musím je cesta do pekel.

Musím je jako slabý jed, který se po malých dávkách dostává do vašeho života až vás nakonec úplně umoří a zůstanete bez radosti.

Proto je potřeba „musím“ přetvořit na „můžu“ nebo dokonce „chci“. Jedině tak najdete harmonii a rovnováhu ve svém podnikání i osobním životě.

Sama jsem si prošla část života v tomto módu a bylo to utrpení. Je to vnitřní přesvědčení, které jde změnit a budu ráda, když ho nakonec změníte i vy. Je to vážně úleva! O tom, jakou podobu sehrává „musím“ v našich životech zase příště.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů